Results of the XXII Saint Petersburg Astronomy Olympiad

There are  final results of the Olympiad. Results of participants, who  received 0 points or did not  qualified for the practical round, will not be published. Results of participants, who did not pass  a qualification for the final stage or the practical round but continued their participation,  are published with  "в/к" note.
 

5 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Зуева Мария Краснодар Краснодарский край 30 18 48 I
Солнышкин Григорий СПб СПб 25 15 40 I
Шуббе Леонтий СПб СПб 23 17 40 I
Егоркин Кирилл СПб СПб 25 14 39 I
Карецкий Владислав Краснодар Краснодарский край 16 20 36 I
Варнин Арсений СПб СПб 17 11 28 II
Муравьев Матвей СПб СПб 18 9 27 II
Сечин Вадим СПб СПб 18 8 26 II
Поляничко Григорий СПб СПб 23 2 25 II
Русакова Любовь СПб СПб 19 6 25 II
Жгун Александра Гатчина Ленинградская обл. 16 6 22 III
Никрус Анастасия Гатчина Ленинградская обл. 15 5 20 III

6 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Налимов Леонид СПб СПб 37 16 53 I
Миронов Артем Димитровград Ульяновская обл. 35 15 50 I
Потехин Денис СПб СПб 30 15 45 I
Князев Максим Краснодар Краснодарский край 26 18 44 I
Жаворонков Дмитрий СПб СПб 29 13 42 I
Šumak Jurij Turnišče Slovenia 27 14 41 I
Асенов Преслав Вършец Болгария 25 14 39 II
Альперович Михаил СПб СПб 30 7 37 II
Головин Максим СПб СПб 25 12 37 II
Броварник Илья СПб СПб 22 14 36 II
Бойко Илья Краснодар Краснодарский край 25 9 34 II
Шишков Дмитрий СПб СПб 25 9 34 II
Gazdag Alen Turnišče Slovenia 20 14 34 II
Валеева Диана Стерлитамак Башкортостан 18 14 32 II
Линенко Владилен СПб СПб 19 12 31 II
Житенев Тимофей СПб СПб 19 11 30 II
Логинов Даниэль Стерлитамак Башкортостан 16 14 30 II
Мастинен Никита СПб СПб 17 13 30 II
Митов Иван Кюстендил Болгария 29 0 29 в/к
Бачева Весела Бургас Болгария 27 0 27 III
Леонов Даниил СПб СПб 20 5 25 III
Уваров Никита СПб СПб 22 3 25 III
Jerebic Leon Turnišče Slovenia 15 10 25 в/к
Сараева Антонина СПб СПб 17 6 23 III
Колесников Артем СПб СПб 22 0 22 III
Трошина Ульяна Пущино Московская обл. 16 6 22 III
Фалитнов Леонид СПб СПб 16 5 21 III
Харичкин Иван СПб СПб 19 2 21 III
Кипелкин Евгений Нижний Новгород Нижегородская обл. 20 0 20  
Крюков Александр СПб СПб 16 4 20  
Лукин Дмитрий СПб СПб 20 0 20  
Киселев Александр СПб СПб 17 2 19  
Ropoša Grega Turnišče Slovenia 11 7 18 в/к
Куваев Максим СПб СПб 16 0 16  
Курбанова Ралина Казань Татарстан 9 3 12 в/к
Сабиров Ислам Казань Татарстан 4 3 7 в/к

7 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Тодоров Роман Белгород Белгородская обл. 36 18 54 I
Иванов Стефан Бургас Болгария 39 13 52 I
Егоров Дмитрий СПб СПб 30 19 49 I
Сукнев Дмитрий СПб СПб 36 12 48 I
Шубин Михаил Белгород Белгородская обл. 31 17 48 в/к
Чесноков Александр Белгород Белгородская обл. 35 11 46 I
Слинков Михаил Белгород Белгородская обл. 34 8 42 II
Трифонова Елизавета Белгород Белгородская обл. 35 7 42 в/к
Киселев Владимир СПб СПб 23 18 41 II
Мойсеев Мирослав Карлово Болгария 31 10 41 II
Веселов Игорь СПб СПб 22 16 38 II
Винникова Мария Рязань Рязанская обл. 27 6 33 III
Серебряков Михаил Нижний Новгород Нижегородская обл. 25 6 31 III
Кукушкин Виктор СПб СПб 24 6 30 III
Капитульский Павел СПб СПб 21 7 28 III
Булыгин Игорь СПб СПб 19 8 27 III
Ползик Даниэль СПб СПб 17 7 24 III
Вознюк Юлия Жуковский Московская обл. 16 7 23 III
Мовсин Марат СПб СПб 22 0 22 III
Ехменин Виктор СПб СПб 15 5 20 III
Коровина Мария Москва Москва 15 5 20 III
Лазуткин Александр СПб СПб 17 0 17  
Хижнякова Станислава СПб СПб 16 0 16  
Галстян Леон СПб СПб 15 0 15  
Можаев Андрей СПб СПб 15 0 15  
Kolar Metka Turnišče Slovenia 10 3 13 в/к
Синицын Даниил Саранск Мордовия 8 3 11 в/к
Тырин Никита Калуга Калужская обл. 7 0 7 в/к
Баянова Ильзира Казань Татарстан 0 3 3 в/к
Перминов Руслан Казань Татарстан 0 3 3 в/к
Рузанов Александр Казань Татарстан 0 3 3 в/к
Бахарев Роман Калуга Калужская обл. 1 0 1 в/к
Яфаров Тимур Димитровград Ульяновская обл. 1 0 1 в/к

8 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Старостин Иван Москва Москва 41 20 61 I
Немцев Даниил Белгород Белгородская обл. 37 20 57 I
Томов Димитър Русе Болгария 37 19 56 I
Горлов Алексей Белгород Белгородская обл. 37 18 55 I
Ярков Алексей СПб СПб 32 20 52 I
Кономаев Феодор Варна Болгария 33 18 51 I
Никоноров Игорь Казань Татарстан 34 17 51 I
Opalič David Celje Slovenia 33 17 50 I
Тодорова Симона Русе Болгария 32 17 49 I
Долгов Даниил Жуковский Московская обл. 31 17 48 I
Пурытин Денис СПб СПб 28 20 48 I
Иринчева Владимира София Болгария 29 17 46 II
Георгиев Иван Бургас Болгария 32 13 45 II
Цапаев Станислав Саранск Мордовия 25 20 45 II
Батмаев Василий Пущино Московская обл. 34 8 42 II
Дмитриев Вячеслав СПб СПб 27 14 41 II
Овчинникова Елизавета Димитровград Ульяновская обл. 40 0 40 II
Якушев Алексей СПб СПб 22 18 40 II
Дав Яков СПб СПб 20 17 37 III
Сластенин Григорий СПб СПб 18 19 37 III
Potočnik Zala Ljubljana Slovenia 29 8 37 III
Алексеев Афанасий Якутск Саха (Якутия) 30 4 34 III
Гасымов Дамир Нижний Новгород Нижегородская обл. 27 6 33 III
Жирков Кирилл Якутск Саха (Якутия) 26 6 32 III
Павлов Даниил СПб СПб 20 12 32 III
Сафонов Иван СПб СПб 32 0 32 III
Тропина Елена Саранск Мордовия 26 6 32 III
Васев Георги Хасково Болгария 29 2 31 III
Львова Вера Нижний Новгород Нижегородская обл. 24 6 30 III
Салганик Александр СПб СПб 20 9 29 III
Чижиков Савелий СПб СПб 18 11 29 III
Денисов Дмитрий Рязань Рязанская обл. 22 5 27  
Ермолаев Данила СПб СПб 27 0 27  
Сетдиков Ринат Москва Москва 27 0 27  
Димитрова Петя Хасково Болгария 18 8 26  
Шигаева Маргарита Саранск Мордовия 19 7 26  
Андреева Никол София Болгария 19 6 25  
Сумбатян Глеб Гатчина Ленинградская обл. 19 6 25  
Зайцев Никита Казань Татарстан 18 6 24  
Милушева Десислава София Болгария 18 6 24  
Осипов Константин Тосно Ленинградская обл. 18 6 24  
Губенко Роман СПб СПб 17 5 22  
Печникова Александра СПб СПб 22 0 22  
Costiuc Daniel Toronto Canada 21 0 21  
Хейнолайнен Виктор СПб СПб 17 3 20  
Хвацкин Леонид СПб СПб 18 0 18  
Дерябочкин Андрей Саранск Мордовия 8 6 14 в/к
Целин Андрей Саранск Мордовия 0 7 7 в/к
Левин Егор Саранск Мордовия 0 6 6 в/к
Телкова Элина Димитровград Ульяновская обл. 6 0 6 в/к
Шульженко Петр Саранск Мордовия 0 6 6 в/к
Родионова Анастасия Димитровград Ульяновская обл. 5 0 5 в/к

9 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Чугунов Илья СПб СПб 30 18 48 I
Зозуля Виктор СПб СПб 27 20 47 I
Атанасов Александър Плевен Болгария 36 10 46 I
Волобуева Александра Белгород Белгородская обл. 29 15 44 I
Билич Борис Жуковский Московская обл. 26 16 42 I
Мирев Виктор Варна Болгария 25 17 42 I
Петков Валентин Плевен Болгария 24 16 40 I
Jurca Aleksej Ljubljana Slovenia 22 18 40 I
Анциферова Елена Белгород Белгородская обл. 27 12 39 I
Алексиев Теодор София Болгария 23 14 37 II
Узянов Евгений Белгород Белгородская обл. 25 12 37 II
Шандыбин Иван Жуковский Московская обл. 24 13 37 II
Hofer Mitja Ljubljana Slovenia 20 17 37 II
Жеребцова Дарья белгород Белгородская обл. 23 13 36 II
Радовић Вук Београд Србија 24 12 36 II
Федотов Данила Саранск Мордовия 22 12 34 в/к
Кац Лев Екатеринбург Свердловская обл. 23 9 32 II
Павлов Дмитрий СПб СПб 16 16 32 II
Пронькин Михаил Соколовка Рязанская обл. 21 11 32 II
Беляков Юрий СПб СПб 18 11 29 III
Димитрова Надежда София Болгария 18 10 28 III
Христова Симона Русе Болгария 20 8 28 III
Маланкина Юлия Саранск Мордовия 22 5 27 III
Валитова София СПб СПб 14 12 26 III
Волков Семен Саранск Мордовия 19 7 26 в/к
Захарков Александр СПб СПб 20 6 26 III
Калинин Никита Саранск Мордовия 16 10 26 III
Ракицкий Михаил СПб СПб 15 11 26 III
Popović David Ljubljana Slovenia 17 9 26 III
Кривошеев Алексей СПб СПб 14 10 24 III
Данилова Мария Гатчина Ленинградская обл. 12 10 22 III
Кислицын Павел СПб СПб 21 1 22 III
Стоименова Калина София Болгария 13 9 22 III
Stepišnik Timen Celje Slovenia 14 8 22 III
Богачик Кирилл СПб СПб 10 11 21 III
Перегудова Маргарита Екатернбург Свердловская обл. 18 3 21 III
Сербин Арсений СПб СПб 12 9 21 III
Лужнов Алексей Самара Самарская обл. 12 7 19  
Мухамадиев Артур Казань Татарстан 9 10 19  
Саяров Ильдар Самара Самарская обл. 11 8 19  
Хуснутдинов Айрат Бугульма Татарстан 13 6 19  
Барановский Илья Саранск Мордовия 18 0 18  
Щепин Кирилл Нижний Новгород Нижегородская обл. 12 6 18  
Григорьева Ольга СПб СПб 11 6 17  
Терентьев Михаил Кузьмолово Ленинградская обл. 14 3 17  
Чупов Дмитрий Сосновый Бор Ленинградская обл. 13 4 17  
Зайнуллин Искандер Казань Татарстан 13 3 16  
Решетова Софья СПб СПб 16 0 16  
Черакшев Леонид Саранск Мордовия 11 5 16  
Нефедов Дмитрий СПб СПб 9 6 15  
Решетняк Иван СПб СПб 6 9 15  
Хайруллин Булат Казань Татарстан 12 3 15  
Колесников Александр СПб СПб 9 5 14  
Кузнецов Артём СПб СПб 10 2 12  
Афанасьев Иван СПб СПб 9 2 11  
Божко Мария СПб СПб 11 0 11  
Ларичкин Дмитрий СПб СПб 9 2 11  
Щедрин Владимир СПб СПб 8 3 11  
Brglez Jernej Celje Slovenia 6 5 11  
Афремов Вениамин СПб СПб 7 3 10  
Бурганов Абдулкодир Казань Татарстан 8 2 10  
Христова Иванка София Болгария 0 10 10  
Евграфов Даниил СПб СПб 4 5 9  
Епифанов Владислав СПб СПб 9 0 9  
Медер Ярослав СПб СПб 4 5 9  
Никитин Олег Нижний Новгород Нижегородская обл. 4 5 9  
Панин Владимир СПб СПб 7 2 9  
Фролов Иван Москва Москва 9 0 9  
Гулий Кирилл СПб СПб 7 1 8  
Земляков Никита СПб СПб 8 0 8  
Крицкая Елизавета СПб СПб 7 1 8  
Манохин Александр СПб СПб 8 0 8  
Гайсин Артур Казань Татарстан 4 3 7  
Копытко Олег СПб СПб 5 2 7  
Овчинников Сергей СПб СПб 6 1 7  
Водолазов Семен Димитровград Ульяновская обл. 4 2 6  
Даниленко Игорь СПб СПб 4 2 6  
Кибирева Виктория СПб СПб 3 3 6  
Лисовская Елизавета СПб СПб 6 0 6  
Мусин Искандер Казань Татарстан 6 0 6  
Васильева Екатерина СПб СПб 5 0 5  
Иванова Татьяна СПб СПб 5 0 5  
Ноздратенко Артем СПб СПб 5 0 5  
Праздничков Петр Нижний Новгород Нижегородская обл. 3 2 5  
Фоменков Вадим Димитровград Ульяновская обл. 4 1 5  
Геравкер Николай СПб СПб 4 0 4  
Королёва Полина СПб СПб 4 0 4  
Мельничук Андрей СПб СПб 4 0 4  
Можин Алексей СПб СПб 1 3 4  
Свердлова Варвара СПб СПб 4 0 4  
Якимова Тамара СПб СПб 4 0 4  
Букин Василий СПб СПб 3 0 3  
Крупенька Всеволод СПб СПб 3 0 3  
Афян Аркадий СПб СПб 2 0 2  
Исполов Егор СПб СПб 2 0 2  
Магомедов Магомед СПб СПб 2 0 2  
Рошка Лучика СПб СПб 2 0 2  
Черепанов Владимир СПб СПб 2 0 2  

10 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Шепелев Алексей Жуковский Московская обл. 35 18 53 I
Утешев Иван Саранск Мордовия 35 15 50 I
Христов Дилян София Болгария 31 17 48 I
Тотев Светлин София Болгария 31 14 45 I
Максимовски Деян Скопие Македония 23 20 43 I
Ткачев Максим Белгород Белгородская обл. 22 20 42 I
Турыгин Степан СПб СПб 27 15 42 I
Маркозов Иван СПб СПб 28 13 41 I
Сахно Евгений СПб СПб 26 15 41 I
Захаров Александр Гатчина Ленинградская обл. 23 17 40 I
Кирова Кристина Димитровград Болгария 29 11 40 I
Бочко Михаил СПб СПб 20 15 35 II
Румынин Артем Белгород Белгородская обл. 23 12 35 II
Автаева Анастасия Саранск Мордовия 22 12 34 II
Чижикова Виктория СПб СПб 17 16 33 II
Иванов Дмитрий Гатчина Ленинградская обл. 17 15 32 II
Фролов Николай Москва Москва 18 14 32 II
Трапезникова Алия Казань Татарстан 24 7 31 II
Фидусь Алёна Белгород Белгородская обл. 24 7 31 II
Дмитриев Святослав Чебоксары Чувашия 20 10 30 II
Фасахов Рамиль Димитровград Ульяновская обл. 24 6 30 II
Сендюк Максим Ростов-на-Дону Ростовская обл. 22 6 28 III
Нечепуренко Иван Рязань Рязанская обл. 20 7 27 III
Andrenšek Urška Celje Slovenia 26 0 26 III
Демьяненко Мария Саранск Мордовия 13 12 25 III
Чечет Алексей Самара Самарская обл. 14 11 25 III
Шапошников Иван Самара Самарская обл. 12 13 25 III
Смирнов Игорь СПб СПб 11 13 24 III
Robnik Jakob Ljubljana Slovenia 24 0 24 III
Беляев Павел Самара Самарская обл. 13 10 23 III
Васильев Федор СПб СПб 17 6 23 III
Находнов Максим Москва Москва 16 7 23 III
Беляева Вероника Москва Москва 15 7 22 III
Eržen Aljaž Ljubljana Slovenia 22 0 22 III
Момот Даниэль СПб СПб 13 8 21 III
Насыпанный Алексей Киев Украина 21 0 21 III
Захаров Михаил Тольятти Самарская обл. 14 5 19  
Злобина Елизавета Саранск Мордовия 14 5 19  
Мирчева Виктория Хасково Болгария 15 4 19  
Терентьев Тимур Якутск Саха (Якутия) 13 6 19  
Кубанова Татьяна Саранск Мордовия 10 8 18  
Крысова Екатерина Москва Москва 7 10 17  
Байрямали Байрям Хасково Болгария 14 2 16  
Скулова Полина СПб СПб 12 4 16  
Jenko Anže Ljubljana Slovenia 16 0 16  
Seme Eva Ljubljana Slovenia 16 0 16  
Усаченко Велимир Киев Украина 15 0 15  
Гиззатуллин Рузаль Казань Татарстан 13 1 14  
Пробочкин Михаил СПб СПб 12 2 14  
Гришин Никита Тольятти Самарская обл. 7 6 13  
Николаева Юлия СПб СПб 8 4 12  
Хайруллина Диана Казань Татарстан 11 1 12  
Mitrovska Angela Skopje Macedonia 12 0 12  
Баркалов Максим СПб СПб 8 3 11  
Вавулин Никита СПб СПб 9 2 11  
Гатупов Михаил Нижний Новгород Нижегородская обл. 10 1 11  
Изофатова Мария Москва Москва 9 2 11  
Кох Дмитрий СПб СПб 8 1 9  
Булатов Эмиль Казань Татарстан 7 1 8  
Калинин Александр СПб СПб 7 1 8  
Мязин Михаил Калуга Калужская обл. 8 0 8  
Никишин Павел СПб СПб 8 0 8  
Деев Владислав СПб СПб 5 2 7  
Конарев Николай СПб СПб 4 3 7  
Курочкин Алексей СПб СПб 7 0 7  
Попов Игорь СПб СПб 5 2 7  
Савинова Дарья Чебоксары Чувашия 4 3 7  
Гамаюнов Дмитрий СПб СПб 5 1 6  
Давыдова Ульяна СПб СПб 5 1 6  
Князева Марина СПб СПб 6 0 6  
Рыжова Алена СПб СПб 6 0 6  
Селезнев Вадим СПб СПб 6 0 6  
Яковлев Егор СПб СПб 5 0 5  
Петров Дмитрий СПб СПб 3 1 4  
Байгубеков Кирилл СПб СПб 3 0 3  
Грицаенко Никита СПб СПб 3 0 3  
Дробинский Даниил СПб СПб 3 0 3  
Шульгина Вероника СПб СПб 1 2 3  
Ершова Елизавета СПб СПб 2 0 2  
Исаева Регина Казань Татарстан 1 1 2  
Коняхин Дмитрий Димитровград Ульяновская обл. 1 1 2  
Кучеров Петр СПб СПб 2 0 2  
Романенко Владимир СПб СПб 1 0 1  
Рулевский Андрей СПб СПб 1 0 1  

11 form

Last name First name City Region Rounds Score Diploma
theoretical practical
Гришин Кирилл Тольятти Самарская обл. 33 20 53 I
Утешев Иван Саранск Мордовия 33 20 53 I
Желтоухов Сергей Дедовск Московская обл. 38 8 46 I
Акметдинов Руслан Москва Москва 37 8 45 I
Кирсанкина Алина Саранск Мордовия 29 14 43 I
Карчев Константин София Болгария 26 16 42 I
Пирогов Михаил Гатчина Ленинградская обл. 34 8 42 I
Федотова Алёна Москва Москва 27 15 42 I
Федотов Андрей СПб СПб 25 15 40 I
Юшков Роман Красноярск Красноярский край 22 14 36 II
Батраков Александр Кингисепп Ленинградская обл. 26 9 35 II
Белчева Зорница Бургас Болгария 26 9 35 II
Дремов Леонид Самара Самарская обл. 26 8 34 II
Батыров Артур Димитровград Ульяновская обл. 23 10 33 II
Бабаханова Сирануш СПб СПб 20 9 29 III
Илиева Христина Бургас Болгария 26 2 28 III
Катков Павел Димитровград Ульяновская обл. 20 8 28 III
Трофимов Даниил СПб СПб 23 4 27 III
Генералова Елизавета СПб СПб 20 6 26 III
Крисанова Ольга Белгород Белгородская обл. 20 6 26 III
Гудовских Олег СПб СПб 21 4 25 III
Кубанова Ирина Саранск Мордовия 18 6 24 III
Нигматулин Федор СПб СПб 14 8 22 III
Коротынский Алексей Могилёв Беларусь 13 3 16  
Абрамова Александра Стерлитамак Башкортостан 12 3 15  
Аввакумова Полина Гатчина Ленинградская обл. 12 3 15  
Витюк Александр Тернополь Украина 15 0 15  
Дмитриев Виктор СПб СПб 11 4 15  
Kolar Darko Murska Sobota Slovenia 14 1 15  
Никифоров Александр Могилёв Беларусь 11 3 14  
Желтова Ксения СПб СПб 8 5 13  
Игнатьев Тимур Якутск Саха (Якутия) 13 0 13  
Максимов Дмитрий Димитровград Ульяновская обл. 11 2 13  
Опарин Иван СПб СПб 12 1 13  
Разгоняева Екатерина СПб СПб 11 1 12  
Газизов Владислав Челяюинск Челябинская обл. 7 4 11  
Терлекчи Сеитягия Симферополь Крым 11 0 11  
Шпаковская Ирина Пинск Беларусь 10 1 11  
Корепанов Георгий Саранск Мордовия 10 0 10  
Якубов Селим Донское Крым 10 0 10  
Skok Krištof Celje Slovenia 9 1 10  
Аминов Азат Казань Татарстан 9 0 9  
Баруздин Михаил Калуга Калужская обл. 9 0 9  
Макоев Герман СПб СПб 6 3 9  
Сабиров Ильдар Казань Татарстан 7 2 9  
Вознюк Данила Жуковский Московская обл. 6 2 8  
Гребеньков Александр Москва Московская обл. 6 2 8  
Карюгина Анастасия Стерлитамак Башкортостан 8 0 8  
Кахановская Наталья СПб СПб 8 0 8  
Пикалова Юлия Стерлитамак Башкортостан 2 6 8  
Ахтямов Артём Стерлитамак Башкортостан 7 0 7  
Пермякова Анна Нижний Новгород Нижегородская обл. 4 3 7  
Гальчун Иван Гатчина Ленинградская обл. 4 2 6  
Досманбетов Нурсултан Актобе Казахстан 6 0 6  
Игнатенко Нина Симферополь Крым 6 0 6  
Рыльцова Екатерина Белгород Белгородская обл. 6 0 6  
Каледина Оксана СПб СПб 5 0 5  
Каналиев Димитър Хасково Болгария 4 1 5  
Степанова Ирина Чебоксары Чувашия 1 2 3  
Елиференко Николай СПб СПб 2 0 2  
Мельникова Юлия СПб СПб 2 0 2  
Котова Елена Белгород Белгородская обл. 1 0 1  
Яппаров Марсель Стерлитамак Башкортостан 1 0 1